The Valley is well represented in the top three football divisions of the Los Angeles City Section for the 2015 season.

Of special note: Arleta senior Jesse Hernandez was named the Division I Offensive Lineman of the Year.

Here are the honored players, starting with Division I.

Division I Offense (first team)

Quarterback: Clarence Williams Jr., Sylmar, senior; Chris Duncan, Taft, senior.

Running back: Isaiah Gable, Arleta, senior; Sterling Salguero, Birmingham, senior; Ladell Atkins, El Camino Real, junior.

Wide Receiver: Darian Albrecht, Taft, senior.

Kicker: Gilbert Guardado, Arleta, senior.

Division I Defense (first team)

Linebacker: Eric Flowers, Birmingham, senior.

Lineman: Mark Castillo, Arleta, senior.

Division I Offense (second team)

Running back: Felix Vega, Arleta, senior; Marcus Gandy, Sylmar, senior.

Lineman: Shaunn Freire, Arleta, senior.

Wide Receiver: Joseph Branch, Taft, senior; Kevin Trejo, El Camino Real, senior.

Division I Defense (second team)

Defensive back: Tyjai Fulford, El Camino Real, sophomore; Tylin Scott, Birmingham, senior.

Linebacker: Solomone Taufahema, Birmingham, senior; Devon Parks, Sylmar, senior; Travon Wilson, Birmingham, senior.

Division II Offense (first team)

Quarterback: Tyger Goslin, Chatsworth, junior.

Running back: Deonte Perry, Canoga Park, senior.

Wide Receiver: Daniel Kamulali, Chatsworth, sophomore.

Lineman: Byron Shimojima, Granada Hills, senior; Michael Sandoval, Chatsworth, senior.

Kicker: Daniel Gutierrez, Granada Hills, junior.

Division II Defense (first team)

Defensive back: Josh Grant, Canoga Park, senior.

Linebacker: Justin Fadairo, Grant, senior; Gabreil Sanchez, Cleveland, senior.

Lineman: David Jaime, Chatsworth, senior; Jonathan Caballeros, Grant, senior.

Punter: Jeffery Herrera, Granada Hills, senior.

Division II Offense (second team)

Running back: Darryl Anderson, Grant, junior; Tawan Funches, Chatsworth, senior.

Wide Receiver: Mason Thomas, Granada Hills, senior; Isiah Adams, Cleveland, sophomore.

Lineman: Jesus Almendarez, Canoga Park, junior.

Division II Defense (second team)

Defensive back: Eric Gaona, Grant, junior.

Linebacker: Dionte Miller, Chatsworth, senior.

Lineman: Jose Portillo, Grant, junior; Toby Hills, Chatsworth, senior.

Division III Offense (first team)

Running back: Jeremiah Cassell, North Hollywood, senior; Chavo Martinez, Reseda, senior.

Wide Receiver: Alann Serna, Kennedy, junior; Christian Lopez, Monroe, senior.

Division III Defense (first team)

Linebacker: John Morales, North Hollywood, senior.

Lineman: Anthony Cabrera, Chavez, senior.

Division III Offense (second team)

Wide Receiver: Jalani Elison, Reseda, sophomore; Sam Gutierrez, Van Nuys, senior; A.J. Senegal, Monroe, junior; Kyle Wisely, Monroe, sophomore.

Lineman: Nestor Garcia, North Hollywood, sophomore; Martin Ibarra, Kennedy, senior; Louie Hernandez, Reseda, senior.

Division III Defense (second team)

Defensive back: Najee Morrison, Kennedy, senior; Kevin Pham, Kennedy, senior; Roger Juarez, Monroe, junior.

Linebacker: Sal Saucedo, Reseda, junior.

Lineman: Randy Aguilar, Reseda, junior.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *